نحوه محاسبه مالیات بر درآمد پزشکان!

کلیه‌ی صاحبان مشاغل که موظف به نگهداری اسناد و مدارک و تنظیم دفتر تجاری شده‌اند می‌باید اظهارنامه‌ی مالیاتی خود را بر اساس آن تنظیم کنند.

از آنجاکه بر اساس آئین نامه ابلاغی ماده ۹۵ میزان درآمد پزشکان عمومی در حدی نیست که نیاز به تنظیم دفتر مالیاتی بوده باشد لذا اغلب پزشکان نیازی به ثبت دفتر مالیاتی ندارند ولی مکلف هستند که لیست درآمد وهزینه و اظهار نامه مالیاتی را در موعد مقرر به سازمان امور اقتصادی ارسال نمایند به استناد این ماده قانونی (اظهارنامه‌هایی که به این ترتیب ارایه می‌شود، به استثنای موارد نمونه‌ی انتخابی، می‌تواند بدون رسیدگی مورد قبول حوزه‌ی مالیاتی قرار گیرد و مالیات آن تعیین گردد).

با اصلاحات انجام گرفته دراین ماده دیگر کلیه مودیان که بر حسب قانون قدیم به سه گروه الف؛ ب؛ ج تقسیم شده بودند بعنوان مودی مالیاتی در نظر گرفته شده و گروه بندی حذف شده است.

یکی دیگر از تغییرات در قانون جدید منتفی شدن رسیدگی علی الراس به اظهارنامه هایی میباشد که با رعایت ماده ۹۵ ارایه شده باشند ولی چنان‌چه مودی از ارایه‌ی اظهارنامه خودداری کند، حوزه‌ی مالیاتی می‌تواند با اخذ اطلاعات از طرح جامع مالیاتی، برگ تشخیص مودی را به روش علی‌الراس طبق روال سابق صادر کند. روش علی‌الراس کماکان در ادارات امور مالیاتی که طرح نظام جامع مالیاتی در آن‌ها محقق نشده است تا سه سال بعد از اجرای قانون قابل اعمال است

در قانون قدیم تسلیم اظهارنامه برای پزشکان آخر تیرماه بوده ولی در قانون جدید آخرین فرصت برای تسلیم اظهارنامه آخر خرداد ماه سال در نظر گرفته شده است (تسلیم اظهارنامه سال ۹۴ تا آخر خرداد اجباری است)

در قانون قدیم سازمان های بیمه گر مبالغی را بعنوان کسورات مالیاتی کسر وبه حساب دارایی واریز میکردند ولی با اصلاحات انجام گرفته در قانون جدید دیگر هیچ سازمانی مجاز به کسر مالیات از صورت حساب پزشکان نمیباشد

در قانون قدیم بعداز محاسبه میزان در آمد مشمول مالیات ( مراجعه به فرمول بالا) مانده نهایی درآمد مشمول مالیات به نرخ های مندرج در ماده ۱۳۱ ضرب میشد ولی در قانون جدید منشاء محاسبه ساده تر شده است دیگر درآمد خام در ضریب شغلی ضرب نخواهد شد ( ضرایب مالیاتی حذف شده ) بلکه بعداز کسر هزینه ها از درآمد با درنظر گرفتن ماده اصلاحی ۱۳۱نرخ مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی به‌شرح زیر خواهد بود

۱- تا مبلغ ۵۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال درآمد سالانه ۱۵%؛ یعنی کسی که هر ماه پس از کسر هزینه‌های قابل قبول و استهلاکات مربوطه (موضوع مواد ۱۴۷و ۱۴۸قانون) مبلغی در حد ۴۲٫۰۰۰٫۰۰۰ریال درآمد خالص ماهانه داشته باشد باید سالانه ۷۵٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال مالیات بدهد.

 

۲- تا مبلغ ۱٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ریال درآمد سالانه نسبت به مازاد ۵۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال معادل ۲۰%؛ یعنی با درآمد خالص ماهیانه در حد ۸۳٫۴۰۰٫۰۰۰ریال، می‌باید سالانه ۱۷۵٫۰۰۰٫۰۰۰ریال مالیات بدهد.

۳- نسبت به مازاد ۱٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ریال به نرخ ۲۵%.

 

×× منظور از درآمد خالص در این محاسبات مانده بدست آمده بعداز کسر هزینه ها از درآمد خام میباشد

×× هزینه های بالای ۵۰۰۰۰۰۰ ملیون تومان زمانی مورد قبول خواهد بود که پرداخت آن ازطریق سیستیم بانکی انجام بگیرد ) عدم توجه به این امر باعث خواهد شد که قبول هزینه با مشکل جدی روبرو بشود (

سایر هزینه ها در حد متعارف ودر چهار چوب قانون مالیات ها قابل قبول خواهد بود

فرمول جدید محاسبه مالیات بدین شرح خواهد بود:

درآمد خام منهای هزینه های سال ضربدر نرخ مقرر در ماده ۱۳۱ اصلاحی منهای معافیت قانونی سالانه مساوی است با میزان مالیات قابل پرداخت

به علت حذف ماده ۱۵۸ در قانون جدید: موضوع امضاء تفاهم نامه سازمان نظام پزشکی و سازمان امور اقتصاد ودارایی بکلی منتفی شده است از سال ۹۵ دیگر تفاهم نامه نخواهیم داشت

ماده‌ی ۱۶۹مکرر اصلاحی:در این ماده به‌منظور شفافیت فعالیت‌های اقتصادی مودیان، مقرر شد تا ظرف سه سال از ابلاغ قانون در سازمان امور مالیاتی بر اساس طرح جامع مالیاتی بانک اطلاعات شامل پایگاه اطلاعات هویتی، عملکردی و دارایی مودیان ایجاد شود و اطلاعات مالی و پولی و معاملاتی، سرمایه‌ای، ملکی اشخاص حقیقی و حقوقی جمع‌آوری شود تا چنان‌چه مودی در مهلت قانونی از ارایه‌ی اظهارنامه خودداری کرد، با اخذ اطلاعات لازم از پایگاه مزبور نسبت به تنظیم برگ ارزیابی مالیاتی اقدام و مالیات متعلق را به‌موجب برگ تشخیص صادره وصول کند. بدیهی است همه‌ی دستگاه‌های اجرایی و بانک‌ها و … ملزم به در اختیار گذاشتن اطلاعات مورد نظر به سازمان مالیاتی هستند.

ماده ۱۶۹ مکرر قدیم ( مرتبط بود با اعلام معاملات فصلی ) که به شرح فوق اصلاح شده است.

ماده‌ی ۱۹۲اصلاحی: عدم تسلیم اظهارنامه در موعد مقرر مشمول جریمه‌ی غیرقابل بخشودگی به میزان ۳۰درصد مالیات متعلق خواهد بود.

در ضمن اگر مودی در زمان مقرر قانونی نتواند اظهارنامه بدهد از سایر مزایای قانونی نیز نمی تواند استفاده بکند ماده‌ی 202 اصلاحی سازمان امور مالیاتی می‌تواند از خروج بدهکاران مالیاتی غیرتولیدی با مبلغ بیش از ۱۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال ممانعت کند. این حکم برای شرکت‌های خصوصی نیز جاری است

با در نظر گرفتن اینکه هنوز دستورالعمل های اجرایی قانون جدید بطور کامل ابلاغ نشده لذا امکان دارد تغییراتی در خصوص نحوه اجرایی درآینده بوجود آید که در این خصوص اطلاع رسانی لازم انجام خواهد گرفت.

فروشگاه حساب پردازان

گروه حساب پردازان

حساب پردازان متخصص تهران  در حالی 17 سال hc تاسیس خود را سپری میکند که حاصل فعالیت در این سالها ، کسب تجربیات فراوان در خصوص اعمال روشهای متنوع حسابداری به تناسب نوع فعالیت واحد های متقاضی و در نتیجه رضایت ایشان بوده است.

تماس با ما

آخرین خبرها و مقالات

 • 22
  آذر '97

  تنخواه گردان و دستورالعمل فعالیت تنخواه گردان

  دستورالعمل تنخواه گردان پرداخت

   

  مقدمه:

  تنخواه گردان مبلغی پول معمولاً (پول نقد) است که برای رفع نیازهای مالی کوچک و جاری شرکت‌ها و موسسات در اختیار کارمندانی قرار می‌گیرد. هدف از این کار پرداخت سریع بهای خدمات و کالاهایی است که به‌طور روزمره در جریان فعالیت شرکت خریده می‌شود. تنخواه گردان روند پرداخت را بدون نیاز به صدور چک یا دیگر اوراق بهادار تسریع می‌کند.

 • 21
  مهر '97

  محاسبه صحیح اضافه کاری

  محاسبه صحیح اضافه کار چگونه است و چه مبنای محاسبه ای ،  درست است؟

  پیش از اینکه بخواهم در باره نحوه محاسبه اضافه کاری صحبت کنم ، لازم است که چند مورد مرتبط به این موضوع را از منظر قانون متذکر شوم.  

 • 08
  مهر '97

  نحوه محاسبه مالیات بردرآمد پزشکان!

  نحوه محاسبه مالیات بر درآمد پزشکان!

  کلیه‌ی صاحبان مشاغل که موظف به نگهداری اسناد و مدارک و تنظیم دفتر تجاری شده‌اند می‌باید اظهارنامه‌ی مالیاتی خود را بر اساس آن تنظیم کنند.

مختصر و مفید

testimonial author فاکتور فروش فقط یک صفحه است!

👈فاکتور فروش فقط یک صفحه است!

 

🔻یک نکته مهم در خصوص فاکتور ها، اشتباهاتی است که بعضا از جانب حسابداران رخ می دهد.

🔻در برخی نرم افزارها، معمولا اگر تعداد سطرهای فاکتور زیاد باشد، فاکتور 2 صفحه ای می شود که حسابدار بدون توجه به این مشکل اقدام به پرینت فاکتور می نماید.

🔻در اینجا کارشناس مالیاتی فاکتور را باطل می نماید. زیرا صفحات غیر از صفحه اصلی قابلیت دخل و تصرف در نوع کالا و نرخ و مبلغ خواهد داشت و لزوماً موید فاکتور اصلی نمی باشد.

اگر در پرونده مالیاتی و بیمه تامین اجتماعی از ادامه کار مایوس هستید ، شانس خود را با ما بیازمایید. با ما تماس بگیرید

 logo-samandehi  دروازه پرداخت معتبر

 

آمار وب سایت

ما 106 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

از ما بیشتر از هر لحظه بدانید

موسسه حساب پردازان متخصص تهران در حالی 16 سال تاسیس خود را سپری میکند که حاصل فعالیت در این سالها ، کسب تجربیات فراوان در خصوص اعمال روشهای متنوع حسابداری به تناسب نوع فعالیت واحد های متقاضی و در نتیجه رضایت ایشان بوده است. در هرحال شما با ثبت ایمیل خود در این سامانه با آخرین دانسته های ما شریک شوید.

آخرین خبرها و رخدادها

اطلاعات و مشخصات

موقعیت شرکت

تهران ، شهرری

شماره تماس با مدیرعامل: 02155926944

شماره تماس: 02155929416

آدرس ایمیل: info@hpmtehran.ir

پشتیبانی سایت

 

سفارشات فقط از طریق ارسال درخواست انجام می شود.

آدرس ایمیل: support@hpmtehran.ir