محاسبه صحیح اضافه کار چگونه است و چه مبنای محاسبه ای ،  درست است؟

پیش از اینکه بخواهم در باره نحوه محاسبه اضافه کاری صحبت کنم ، لازم است که چند مورد مرتبط به این موضوع را از منظر قانون متذکر شوم.  

1- منظور از ساعات کار چیست و آیا ساعات صرف غذا جزء ساعت کار کارگران به حساب می آید؟

همانگونه که ماده 51 قانون کار نیز به آن تصریح دارد ساعت کار در این قانون مدت زمانی است که کارگر نیرو یا وقت خود را به منظور انجام کار در اختیار کارفرما قرار می دهد به این لحاظ ساعات صرف صبحانه و نهار جزء ساعت کار به حساب نمی آید بدیهی است چنانچه در کارگاهی از قبل رویه مورد عمل بر این قرار گرفته باشد که ساعت صرف صبحانه یا نهار و یا شام جزء ساعت کار به حساب آید استمرار آن به عنوان عرف مستقر در کارگاه محسوب و کما کان باید اجرا گردد . ضمناً با توجه به ماده 150 قانون کار کارفرما مکلف است در ایام ماه مبارک رمضان مدتی را برای ادای فرایض دینی و صرف افطار یا سحری اختصاص دهد که این مدت جزء ساعت کار کارگران منظور می شود.

 

2- حداکثر ساعت کار روزانه به چه میزان می باشد؟

در قانون کار به استثنای کارگران موضوع ماده 56 قانون مزبور که در مورد آنها ساعات کار در چهار هفته متوالی 176 ساعت تعیین شده، ساعات کار اصولاً بصورت هفتگی تعیین گردیده است – مواد 51 و52 قانون کار – به میزان 36 ساعت برای کارگران شاغل در کارهای سخت و زیان آور و زیرزمینی و 44 ساعت برای سایر کارگران . یادآوری می نماید توزیع ساعات کار در روزهای هفته با جلب توافق کارگران ذیربط از اختیارات کارفرما بوده و به جز کارگران شاغل در کارهای سخت و زیان آور که ساعات کار آنها نباید از 6 ساعت در هر روز تجاوز نماید در مورد سایر کارگران با عنایت به تبصره یک ماده 51 عملاً حداکثری برای میزان ساعات کار روزانه، مشروط به جلب موافقت کارگر، در قانون کار در نظر گرفته نشده است بدیهی است مازاد بر سقف های فوق الاشاره، ساعات کار انجام شده با در نظر گرفتن ممنوعیت موضوع ماده 61 و قید «مگر در موارد استثنایی با توافق طرفین» در تبصره ماده 59 اضافه کار خواهد بود .


 

 با توجه به موارد بالا متوجه میشویم که در حالت عادی ساعت کار هفتگی 44 ساعت است که اگر بر تعداد روز های کار هفتگی تقسیم کنیم ، روزی هفت ساعت و بیست دقیقه (7:20) کار کرد هر کارگر در روز میباشد.با توجه به این که کارگر در ماه 30 روز حقوق میگیرد و در قبال آن 26 روز کار میکند (4 جمعه در ماه تعطیل است) قاعده مناسب آن است که این ساعت روزانه را در 30 روز ضرب کنیم .

هفت ساعت و بیست دقیقه * سی روز کاری = 220 ساعت

ولی اگر در 26 روز ضرب کنیم کارکرد ماهانه به شکل زیر میشود

هفت ساعت و بیست دقیقه * بیست و شش روز کاری = 192 ساعت

کاملا مشخص است که اگر مبنای محاسبه اضافه کار 192 ساعت در ماه باشد ، کارگر اضافه کاری بیشتری دریافت میکند و اگر 220 ساعت باشد اضافه کاری کمتری دریافت خواهد کرد.

حال سوال اینجاست که کدامیک حق کلام را ادا میکند؟

من برای استفاده خودم بررسی هایی کردم تا بعنوان حسابدار حقی نه از کارگر کم شود و نه کارفرما متضرر شود.

نتیجه ای که گرفتم این بود : با توجه به اینکه کارگر 26 روز کار میکند ولی 30 روز حقوق میگیرد ، اخلاقاً صحیح این است که مبنای 220 ساعت در ماه مبنای محاسباتی قرار گیرد ، چرا که در محاسبه 192 ساعت در ماه حقوقی که کارگر در روزهای تعطیل میگیرد لحاظ نشده و این در حالی است که کارگر 4 روز در ماه بدون کار حقوق دریافت میکند.

پس من در محاسبه اضافه کاری کارگران به روش زیر عمل میکنم:

 

(حقوق پایه ماهانه / 220 ساعت در ماه ) * ساعت کاراضافه کاری * 1.4 = حقوق اضافه کاری

 {comment}

فروشگاه حساب پردازان

گروه حساب پردازان

حساب پردازان متخصص تهران  در حالی 17 سال hc تاسیس خود را سپری میکند که حاصل فعالیت در این سالها ، کسب تجربیات فراوان در خصوص اعمال روشهای متنوع حسابداری به تناسب نوع فعالیت واحد های متقاضی و در نتیجه رضایت ایشان بوده است.

تماس با ما

آخرین خبرها و مقالات

 • 22
  آذر '97

  تنخواه گردان و دستورالعمل فعالیت تنخواه گردان

  دستورالعمل تنخواه گردان پرداخت

   

  مقدمه:

  تنخواه گردان مبلغی پول معمولاً (پول نقد) است که برای رفع نیازهای مالی کوچک و جاری شرکت‌ها و موسسات در اختیار کارمندانی قرار می‌گیرد. هدف از این کار پرداخت سریع بهای خدمات و کالاهایی است که به‌طور روزمره در جریان فعالیت شرکت خریده می‌شود. تنخواه گردان روند پرداخت را بدون نیاز به صدور چک یا دیگر اوراق بهادار تسریع می‌کند.

 • 21
  مهر '97

  محاسبه صحیح اضافه کاری

  محاسبه صحیح اضافه کار چگونه است و چه مبنای محاسبه ای ،  درست است؟

  پیش از اینکه بخواهم در باره نحوه محاسبه اضافه کاری صحبت کنم ، لازم است که چند مورد مرتبط به این موضوع را از منظر قانون متذکر شوم.  

 • 08
  مهر '97

  نحوه محاسبه مالیات بردرآمد پزشکان!

  نحوه محاسبه مالیات بر درآمد پزشکان!

  کلیه‌ی صاحبان مشاغل که موظف به نگهداری اسناد و مدارک و تنظیم دفتر تجاری شده‌اند می‌باید اظهارنامه‌ی مالیاتی خود را بر اساس آن تنظیم کنند.

مختصر و مفید

testimonial author تعریف موجودی نقد

موجودی نقد عبارت است از:
پول رایج کشور که در کلیۀ پرداخت ها و دریافت های روزانه مورد استفاده قرار می گیرد و می توان بدون هیچ شرطی از آن استفاده کرد ،که شامل وجه نقد در صندوق و موجودی های نقد نزد بانک ها است.
در حسابداری، وجه نقد به عنوان صندوق شناخته می شود. وجه نقد در بانک، همان پول نقد قابل دسترس در هر لحظه نزد بانک است.

اگر در پرونده مالیاتی و بیمه تامین اجتماعی از ادامه کار مایوس هستید ، شانس خود را با ما بیازمایید. با ما تماس بگیرید

 logo-samandehi  دروازه پرداخت معتبر

 

آمار وب سایت

ما 130 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

از ما بیشتر از هر لحظه بدانید

موسسه حساب پردازان متخصص تهران در حالی 16 سال تاسیس خود را سپری میکند که حاصل فعالیت در این سالها ، کسب تجربیات فراوان در خصوص اعمال روشهای متنوع حسابداری به تناسب نوع فعالیت واحد های متقاضی و در نتیجه رضایت ایشان بوده است. در هرحال شما با ثبت ایمیل خود در این سامانه با آخرین دانسته های ما شریک شوید.

آخرین خبرها و رخدادها

اطلاعات و مشخصات

موقعیت شرکت

تهران ، شهرری

شماره تماس با مدیرعامل: 02155926944

شماره تماس: 02155929416

آدرس ایمیل: info@hpmtehran.ir

پشتیبانی سایت

 

سفارشات فقط از طریق ارسال درخواست انجام می شود.

آدرس ایمیل: support@hpmtehran.ir